Ustadan Tiyatro Dersi

Ustadan Tiyatro Dersi ustadan_tiyatro_dersi_h2518

Replik Sanat Eğitimleri Kurumu'nda 'Kamera Önü Oyunculuk' eğitimi alan öğrenciler, ünlü tiyatro sanatçısı Turgay Tanülkü ile tanıştı.

Merkeze konuk olan Tanülkü, genç ve yetişkin öğrencilerle sohbet edip, sonra da sınavdan geçirdi. Tanülkü, kısa süreli tiyatro- sinema oyunculuğu eğitimi de verdi. Öğrencilerin sahnedeki performansını hayranlıkla izleyen Tanülkü, Antalyalı gençlerin gelecek vaat ettiğini belirtti.

DÜMBÜLLÜ ÖRNEK GÖSTERİLDİ
Birçok dizi filminde de rol alan ve halen Devlet Tiyatroları kadrosunda yerini koruyan Turgay Tanülkü, derse başlamadan önce Türk tiyatrosunun dünü ve bugününü gözler önüne serdi. Hayatta olmayan ünlü tiyatro oyuncularını rahmetle anıp, tiyatronun gelişimine katkılarından dolayı övgü yağdıran Tanülkü, "Tiyatronun alaylı sanatçısı olan rahmetli İsmail Dümbüllü'nün yerini ise hiç kimse dolduramıyor" dedi.

FIKRA ANLATMAK DA TİYATRO
Körler Okulu, Çocuk Islahevleri, 8 ayrı cezaevinde tiyatro grupları oluşturan ve halen bu grupları çalıştırmayı sürdüren Turgay Tanülkü, kamera önü oyunculuğunun önemi üzerinde de durdu. Tanülkü, "Türk milletinin karakteristik özelliğine bakıldığında aslında herkes tiyatro yapıyor. Fıkrası en zengin ülkeyiz. Fıkra anlatmak da tiyatro oyunculuğu gibidir. Kadının evinde iş yapması da bana göre oyunculuk. En yetenekli oyuncular ise genelev çalışanı kadınlar. Buralarda yeteneklerini sergiliyorlar" diye konuştu.

ŞİİRLERİ OYUNLAŞTIRIN
Sanatçı Turgay Tanülkü, kamera önü oyunculuk kursiyerlerine okudukları şiirleri oyunlaştırmalarını önerdi. Tanülkü, "Oyunculuk araba kullanmak gibidir. Her yönde de avantajlı bir ülkeyiz" derken, bütün hünerlerin gözlerde olduğunu da vurguladı. Rol yaparken, gözlerin inandırıcı bakması gerektiğine işaret eden Tanülkü, sözlerini "Oyunlar topluma mutlaka bir şeyler vermeli. Biz tiyatroyu çok güç şartlar altında yaşatıp bugünlere getirdik. Şimdi sıra siz gençlerde" diyerek noktaladı.

milli-eğitim-bakanlığı

©2016 Replik Sanat Eğitimleri Kurumu ® Her hakkı saklıdır.