AKIN ÖNEN

akın önen spikerlik sunuculuk diksiyon ve etkili konuşma eğitmeni

AKIN ÖNEN

SPİKERLİK SUNUCULUK DİKSİYON VE ETKİLİ KONUŞMA EĞİTMENİ

akın önen spikerlik sunuculuk diksiyon ve etkili konuşma eğitmeni
eğitmen-yazıları-2
diğer-eğitmenler-2

1940 Afyon / Dinar doğumlu. Evli. Bir oğlu- iki torunu ve bir kızı var..

Aldığı Eğitimler;

İlk ve Orta eğitimimi Afyon’da yaptı, lise eğitimini Afyon’da başladı, Ankara’da tamamladı.

Tecrübeleri;

27 Mayıs 1960 sonrası Askerliğini Yedeksubay Öğretmen olarak Hayrabolu’nun Yoğunbağ köyünde ilkokul öğretmeni olarak yaptı. Askerlik sonrası Kredi ve Yurtlar Kurumunda çalışmaya başladı. 1965’de Zirai Donatım Kurumuna geçerek Antalya’ya geldi. (1966). Antalya Turizm Rehber Diplomasına sahip Aynı yıl TRT Antalya Radyosunda spikerliğe başladı.

1968’de Ankara Radyosu Prodüktör-Spikerliğine atandı. 1971’de sağlık nedenleriyle Antalya Radyosuna döndü. 1972’de TRT Haber Merkezinde haber sunuculuğu yaptı. 1977’de Antalya Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü görevine geçti. Bu görevle birlikte 1984 yılına kadar; Antalya Altın Portakal Film Festivalini yönetti. 1978-1981 arası ayrıca, Cumhuriyet Gazetesi Antalya temsilciliği ile Anadolu Ajansı muhabirliğini ve (1979) Antalyaspor basın danışmanlığı görevlerini de birlikte yürüttü 1984’de belediyeden emekli oldu. Serbest halkla ilişkiler danışmanlığı yaptı.

Özel radyoların yayın başlamasıyla Antalya’da Radyo Toros’un kuruluş ve yayın planlamasını yönetti. Yerel televizyonlarda, VİP (VTV) de programlar yaptı. Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Yüksek Okulunda ve Antalya BŞB, İ.B.S. Konservatuvarında diksiyon dersleri verdi. Bu konudaki çalışmalarını Replik Eğitim Merkezinde sürdürüyor. “Türkçeyi Türkçe Konuşmak” adlı konuşma dilimizin fonetiği, seslendirilmesi, etkili konuşma, spikerlik-sunuculuk konularını içeren, İnkılâp Yayınevi tarafından yayınlanan bir kitabı var.

2000 yılı yılın gazetecisi ödülüne sahip. Altın Portakal’ın başlangıcından bu yana araştırması, Antalya Gazeteciler Cemiyetince 2003 yılı araştırma ödülüne değer bulundu. Ayrıca. Antalya Yükseliş Anıtının yapımı, anlamı ve adı konulu bir araştırması basılmayı bekliyor. Yerel gazetelerde güncel yazılar yazıyor. Seslendirmeler yapıyor. Şiir denemeleri ve Türkçe konulu araştırmaları sürüyor.

milli-eğitim-bakanlığı

©2016 Replik Sanat Eğitimleri Kurumu ® Her hakkı saklıdır.

Bize Ulasin