RİTİM ATÖLYESİ

ritim-atölyesi-1Ritim Eğitimi, müzik eğitiminin başlangıç aşamasında, ton içinde kalarak şarkı söyleme ve işitme eğitimi gibi müziği diğer boyutlarından daha öncelikli bir yere sahiptir. Çocuk ilk yaşlardan başlayarak el ve ayaklarıyla tartımsal devinimler yapar. Ezgileri tekrarlayamaz; fakat müziğe uyarak tempo tutmaya, dans etmeye çalışır.

Çalınan müziğe ( canlı performans ya da kayıt ) uyumlu biçimde hareketlerle eşlik etme; şarkılı oyunlar; Orff çalgıları ( ritimsel ve ezgisel) ; ritim kalıplarıyla zenginleştirilmiş hikayeler; şiirler, müzik eşliğinde dans edilen halk oyunları ile hareketler, denge, rahatlık, esneklik ve hız kazanacak, çocuklar ritmik-bedensel hareketlerle kendilerini ifade etme fırsatını bulmuş olacaklardır.

ritim-atölyesi-2Ritim Eğitimi, bedeni doğru kullanabilme ve bu sayede çocuğun ruhsal gelişimini olumlu yönde etkilemesi açısından önemlidir. Çocuklarda özgüven, denge, rahatlık sağlamada da ritim eğitimi faydalıdır.

Ritmik olabilen kişi aynı zamanda iyi bir dengeye de sahip olacağından, zihninde, bedeninde ve ruhunda daha özgür olma durumu oluşacaktır. Ritmik eğitim sayesinde zihni ve bedeni arasında oluşan denge, hareketlere de yansıyacaktır.

Programa Kimler Katılabilir;

Ritim eğitimi, çocukların bedensel ( psiko-motor) ve bilişsel gelişimine katkısının çok büyük olması nedeniyle, anaokulu ya da ilköğretim I. sınıftan itibaren yani 4 yaştan itibaren verilmesi gereklidir. Bunun yanında 7’den 77’ye her yaş grubu için de uygundur.milli-eğitim-bakanlığı

©2016 Replik Sanat Eğitimleri Kurumu ® Her hakkı saklıdır.

Bize Ulasin